Yakuplu Mah. Hürriyet Bul. No:183/19 Beylikdüzü İSTANBUL
+90 545 423 83 53 +90 541 323 58 23
teklif@wfysigorta.com

Konut / Dask Sigortası

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nedir?

Konut sigortası ve DASK’ın sağladığı Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS), temelde eşyalarını ve evini olası tehlikelere karşı korusa da bu iki sigorta türünün birbirinden ayrıldığı noktalar bulunur.

DASK ve konut sigortası farkları:

  • Zorunlu Deprem Sigortası, yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yaptırılır.
  • Konut sigortası poliçesi, sigorta şirketlerinin şartlarına bağlı olarak iptal edilebilir. Zorunlu Deprem Sigortası ise iptal edilemez ve her yıl süresi dolduğunda yenilenmek zorundadır. 
  • Zorunlu Deprem Sigortası, yalnızca deprem nedeniyle binanın hasar görmesi ve bu hasarın sigortalılar için maddi kayıp oluşturması durumunda geçerli olur, sigortalıların deprem nedeniyle zarar gören evlerinin değerini karşılar. Konut sigortası ise çok daha geniş kapsamlıdır. Bu sigortanın ana teminatı yangın olsa da poliçeye pek çok teminat eklenebilir.
  • İki sigorta türü için ödenecek prim tutarları farklılık gösterir. Zorunlu Deprem Sigortası için taban fiyat her yıl yeniden belirlenir. ZDS’de aynı zamanda üst limit de belirlidir. Konut sigortası primi ise sigorta şirketlerinin belirledikleri fiyatlar ve kişilerin istedikleri ek teminatlara göre şekillenir.
  • Zorunlu Deprem Sigortası ve konut sigortası yaptıranlar, belli şartlara bağlı olarak indirimlerden yararlanabilir. ZDS için indirim, her yıl poliçe yenilenirken, bina kat sayısına ve inşaat tarihine göre uygulanır. Konut sigortası indirim oranlarını ise sigorta şirketleri belirler.

Evin için yapmayı planladığın sigortalar bütçen, ihtiyaçların ve zorunlulukların üzerinden şekillenir. ZDS ve konut sigortası her ev sahibinin yaptırması gereken, birbirini tamamlayıcı iki sigorta türüdür. ZDS, halihazırda yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Konut sigortası ise evini güvence altına almanın bir sonraki adımıdır. Konut sigortası poliçesi sigortalının isteğine göre genişletilebilir. Bu iki sigortayı da yaptırarak evini ve eşyalarını tam anlamıyla güvence altına almış olursun.

Yaptırılması zorunlu olan ZDS, yalnızca deprem nedeniyle binada oluşan hasarı karşılar. Poliçede sigortalının tazmin edeceği tutar bellidir. Ancak çok ağır hasarlarda maddi kayıp poliçe limitini aşıyorsa, DASK tüm zararı karşılamayabilir. Bu durumda, konut sigortasının daha yüksek limitli teminatları sayesinde kişiler mülklerini daha sağlam bir güvence altına almış olur.

ZDS ve konut sigortası hesaplama sırasında farklı kriterler dikkate alınır. ZDS primi hesaplanırken binanın bulunduğu coğrafi konumun deprem riski ve binanın yapı tipi göz önünde bulundurulur. Konut sigortasında ise bireylerin ev sahibi ya da kiracı olması ve ihtiyaçlarına göre prim tutarları değişiklik gösterir. Ev malikleri binayla birlikte demirbaşları sigorta kapsamına alırken, kiracılar yalnızca eşyalarını güvence altına alabilir.

Hızlı Teklif Alın


   
Hemen Sor
Bize WhatsApp İle Ulaşabilirsiniz
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?